Кривой Рог, предприниматель, лигаНаши контакты

Наша электронная почта и телефоны:

vladimirfomitskiy@gmail.com

Украина, Кривой Рог, ул. Лермонтова, 60

тел. 067-367-24-27


Кривой Рог, популярные новости недели
Облако тегов


Календарь, Кривой Рог
«    Июнь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Статки українських банків можуть зрости в багато разів, якщо…

Автор: ochag от 16-09-2011, 15:07

Статки українських банків можуть зрости в багато разів, якщо…


Головний інвестор – громадяни власної країни.
(Генрі Форд – батько  «Моє життя, мої досягнення» 1924 рік)

 

 

 

    Шановні читачі. Сьогодні до вашої уваги нова стаття, яка з однаковим успіхом може бути віднесена до двох моїх циклів – «Психологія абсурду» та «Якою має стати Україна». Вона є логічним продовженням опублікованої на LELEKA NEWS статті «ЧИЙ І КОМУ ПОДАРУНОК?».

    Оприлюднена ще на початку року Головою наглядової ради Нацбанку Петром Порошенком на ток-шоу Шустер-Life інформація про високу ліквідність українських банків та можливі негативні наслідки цього ще тоді звернули на це мою увагу. Хоча я за фахом не економіст чи фінансист, але багаторічний досвід роботи на виробництві керівником середньої ланки надав мені, на мою думку, достатні знання для написання цієї статті.

   Згідно з оприлюдненими ЗМІ даними, кількість банків на українському ринку фінансових послуг може не тільки зрівнятись з кількістю банків у Франції та Німеччині разом взятими, але й перевищити їх. При цьому Німеччина, на відміну від України, не зазнала значних втрат від минулої фінансової кризи. Порівняння не дуже висвітленої у ЗМІ роботи німецьких банків з роботою українських, з якою доводиться стикатися майже щодня, наштовхує на вельми сумні висновки. На відміну від українських, німецькі банки набагато більше вкладають грошей у виробництво. Наслідком цього є не тільки постійне оновлення модельних рядів німецьких автомобільних заводів, а й те, що вже сьогодні на українських автошляхах та вулицях населених пунктів «Фольксвагенів», «Опелів», «БМВ» та навіть «МАНів» значно більше, ніж українських «ЗАЗів», «ЗАЗ-ДЕУ» та «КрАЗів». Вважаю, що саме активна участь німецьких банків у виробництві є однією із запорук того, що вже майже 50 років їм не загрожують ні банкрутства, ні висока ліквідність, а Німеччині – важкі кризи. Додатково забезпечують їх стабільність в кілька разів нижчі облікові ставки. На моє переконання, вони є запорукою низької інфляції та стимулом для вкладання банками грошей у виробництво.

   На відміну від німецьких, банки в Україні в переважній більшості займаються кредитуванням споживчого ринку. При цьому, не зважаючи на високу ліквідність, ставки по депозитах та кредитах сягають 17,5 і 24-35 відсотків відповідно. А співвідношення ставки депозиту до ставки кредиту складає від 60 до 100 відсотків. Разом з тим, ці цифри вказують, що валовий річний дохід, без врахування витрат на діяльність та податки, коливається від 6,5 до 17,5 відсотків від залученого та від 24 до 35 відсотків від власного капіталу.

   У сфері виробництва рентабельність (прибутковість без урахування оподаткування) закладається у вартість кожної одиниці продукції. При короткому циклі виробництва досить складної продукції (наприклад, автомобілів) при досить помірній рентабельності, дохід банку на кожну вкладену у виробництво гривню може не в десятки, а в СОТНІ разів перевищити дохідність за надання споживчого кредиту. Уявіть собі місячну дохідність виробництва при рентабельності 10% виробничого циклу в 1(одну) добу та при звичних в європейських країнах 22 робочих днях на місяць. Для цього треба обчислити 1,122 (одна ціла, одна десята в двадцять другому степені), що складе 8,129 або 812,9%. Однак, таку дохідність можна отримати тільки теоретично, за умови дуже чітко налагодженої діяльності, починаючи від придбання всіх необхідних для виробництва ресурсів і закінчуючи збутом готової продукції. Але навіть якщо для урахування всіх ризиків зменшити цю величину в 4 рази, і вирахувати податки на прибуток у розмірі 50%, то все одно отримаємо щомісяця 100% або близько 4000% (чотирьох тисяч відсотків) на рік. А це більш ніж в 100 разів перевищує дохід, отриманий за надання кредитів з річною відсотковою ставкою в 35%. Наведений вище приклад яскраво демонструє, що інвестиційна діяльність (участь банку у виробництві) дає банку набагато більші доходи ніж будь-яке кредитування. Справедливість такого висновку довів Генрі Форд – батько ще в 30-ті роки минулого століття, збільшивши за 20 років обсяги власного виробництва автомобілів у 1000 разів. Разом з тим, інвестиції банку у виробництво, не заважають йому одночасно займатись споживчим кредитуванням продукції, яка виготовляється при його участі. За таких умов банк, надаючи кредити на придбання продукції може підтримувати попит на неї і забезпечувати стабільність досить прибуткового виробництва. Йому буде під силу знизити ставку по кредитах навіть до 5% річних, що значно підвищить купівельну спроможність населення і, як наслідок, попит на продукцію. В результаті значно зростуть прибутки.

   Зростання попиту неодмінно призведе до збільшення обсягів виробництва, збільшення заробітної плати та кількості робочих місць, а низька ставка по кредитах, може звести інфляцію до нуля. Це в свою чергу призведе до зростання державного та місцевих бюджетів, значно зменшить дефіцит Пенсійного фонду, наповнить бюджети інших соціальних фондів. Банки втратять високу ліквідність, яка є доказом низької ефективності їх роботи. Буде досягнуте те, про що в 1924 році писав Генрі Форд – батько, один з десяти постулатів якого я взяв за епіграф сьогоднішньої статті. Для України це означатиме, що не іноземці, а українці стануть головним інвестором своєї країни. Тому, не можу не погодитись з видатним підприємцем і винахідником, який за своє життя запровадив 300 тільки своїх винаходів.

   Саме на цей факт звертаю увагу українських банкірів. Не закордонні, а українські винахідники не за українського, а за американського відношення до них, можуть не тільки разюче покращити показники роботи ваших установ, а й при активній участі банків змінити життя України. Те, що вони на це здатні доводить багато фактів, починаючи зі знайденого на дні Дніпра підводного човна, реставрацію якого ведуть у Запоріжжі. Цей човен створили запорізькі козаки на 250 років раніше від офіційної реєстрації аналогічного винаходу французом. Перші і кращі в свій час гелікоптери створив випускник Київського політеху Ігор Сікорський. Шкода, що це відбулось не в Україні, а в США, куди він емігрував в 1919 році, бо вдома ніхто не створив умов для реалізації його винаходів. Наслідки від'їзду Сікорського Україна відчуває і донині – власного виробництва гелікоптерів не маємо і сьогодні. А могли б… Могли б мати ще багато чого, якби в 1990-ті роки Україну не покинули майже 100000 (сто тисяч) інженерів.

   То може не варто надалі на початку 21 століття втретє за останні 90 років наступати на ті самі граблі? Навіть для українців це забагато. Про це варто замислитись не тільки банкірам, а і владі. Тоді, через невеликий проміжок часу, у наших прем'єра та президента зникне головний біль щодо вирішення більшості проблем. І не тільки сьогодення.Леонід Тартасюк, інженер та винахідник


Комментарии:

Оставить комментарий

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.